dzieci

Aktywność fizyczna dzieci – raport

Ostatni raport NIK dotyczący wychowania fizycznego w Polsce nie pozostawia złudzeń: wśród dzieci i młodzieży drastycznie spada zainteresowanie ćwiczeniami fizycznymi i sportem. Efekt: ponad pół miliona uczniów w Polsce ma problemy z nadwagą lub cierpi z powodu skrzywienia kręgosłupa! Tylko 23% dziewczynek w wieku gimnazjalnym deklaruje, że ćwiczy regularnie!

W szkole nie zawsze wszyscy uczniowie biorą udział w zajęciach. W starszych klasach podstawówek nie ćwiczy ok. 18 proc. uczniów. Jeszcze gorzej jest w gimnazjach i liceach, gdzie odsetek ten sięga 30 procent.

W 1989 r. 7,5-letni chłopiec potrafił wisieć na drążku na ugiętych ramionach przez 17 sekund. Dziś jego rówieśnik wytrzymuje w takiej pozycji zaledwie siedem sekund! Biega też wolniej – na 600 metrach traci już 10 sekund!

Proces „wypadania” ze sportu zaczyna się w szkole podstawowej. Dzisiaj w klasach V-VI regularnie ćwiczy tylko 45,2% chłopców oraz 30,9% dziewczynek. Prawdziwy kryzys przychodzi w gimnazjum. Tylko 28,5% chłopców i 23% dziewcząt w wieku 13-14 lat deklaruje, że poświęcili godzinę dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną. Później jest już coraz gorzej…W efekcie 32% dzieci w Polsce w spędza w Internecie nawet 5 godzin dziennie.

* na podstawie raportów: NIK, FOCBOP 2013, EU Kids Polska.